Przebarwienia na skórze – objawy alergii czy innej choroby?

by Maja Malinowska

Ciemniejsze punkty na skórze mogą przyjmować nie tylko postać pojedynczych kropek, ale także dużych plam. Dla wielu osób – szczególnie kobiet – są przyczyną kompleksów, ale współczesna kosmetologia oferuje wiele sposobów na radzenie sobie z przebarwieniami.

Plamki na ciele mogą mieć różne podłoże. Najczęściej pojawiają się na szyi, dekolcie, dłoniach i twarzy. Nieraz to objawy alergii, ale zdarza się, że mogą stanowić symptomy poważniejszej choroby. Skąd się biorą takie zmiany na skórze i jak im zaradzić? Spieszymy z odpowiedzią!

Przebarwienia – dlaczego powstają?

Za kolor skóry, włosów i tęczówki oka odpowiada melanina – naturalny pigment skóry. Przebarwienia tworzą się wtedy, gdy w niektórych miejscach jest zbyt dużo lub zbyt mało komórek produkujących melaninę. Warto wiedzieć, że pigment odgrywa ważną rolę w organizmie – chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Plamy na ciele i twarzy mogą mieć wiele przyczyn – począwszy od zaburzeń hormonalnych, kończąc na zmianach pozapalnych. Bardzo często zdarzają się też plamy, które są objawami alergii na przyjmowany lek (np. antybiotyk).

Najczęstsze rodzaje plam

Takie znaki mogą pojawić się u osób w różnym wieku, w zależności od przyczyn powstania. Wyróżniamy:

  • plamy soczewicowate – pojawiają się u osób po 40. roku życia w wyniku fotostarzenia. Są efektem zbyt częstego wystawiania skóry twarzy, dekoltu i dłoni na działanie promieni słonecznych;
  • ostudę – to brązowe przebarwienia na skórze, które mają podłoże hormonalne; mogą być widoczne na twarzach kobiet stosujących antykoncepcję lub będących w ciąży;
  • osutki polekowe – wynikają z przyjmowanych leków i mają podłoże alergiczne. Zwykle znikają po odstawieniu leku;
  • zmianę Beckera – wrodzona plamka o nieregularnym kształcie, często pokryta włoskami. Nie wymaga konsultacji onkologicznej;

Jak rozpoznać objawy alergii?

Alergeny, czyli czynniki wywołujące reakcję alergiczną mogą być naturalne (np. pyłki, sierść zwierząt). Należy do nich jednak także silnie uczulający nikiel, który znajduje się w metalowych rzeczach.

Na skórze pojawia się wysypka, pokrzywka lub czerwone grudki z sączącym się płynem. Osoba uczulona odczuwa silne swędzenie lub pieczenie. W wyniku uporczywego drapania chorych miejsc powstają trudno gojące się ranki i przebarwienia.

Gdzie jeszcze mogą pojawić się przebarwienia?

Zmiany skórne mogą obejmować nie tylko twarz, lecz także dekolt, ręce, nogi lub brzuch. Objawy alergii ustąpią lub przebiorą łagodniejszą postać, kiedy uda się je poprawnie zdiagnozować i w przyszłości unikać tego, co uczula.

Usuwanie przebarwień

Popularnym domowym sposobem na radzenie sobie z problemem jest maseczka z ogórków lub z sody oczyszczonej. Ogórek działa rozjaśniająco i nawilżająco. Soda wymieszana z wodą świetnie oczyszcza skórę skłonną do stanów zapalnych i wyprysków.

Jak przebiega profesjonalna kuracja przebarwień skóry? Kremy na problemy barwnikowe zwykle zawierają kwas azelainowy, witaminy A i E oraz lumicinol. Substancje te pobudzają wytwarzanie melaniny, co pozwala w pewnym stopniu zredukować przebarwienia.

Peeling i laser – inwazyjne metody walki z plamami

Peeling ma działanie złuszczające i może działać na wierzchnią warstwę skóry lub wnikać głębiej w komórki. Końcowy efekt zależy od stopnia nasilenia przebarwień. Właściwie dobrane preparaty złuszczające sprawią, że skóra będzie nawilżona, a plamy pigmentacyjne – mniej widoczne.

Zabiegi laserowe to jedna z najskuteczniejszych metod walki z ciemnymi plamami. Pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym. Laser działa właściwie na wszystkie rodzaje przebarwień na skórze. Należy pamiętać, aby po zabiegu nie używać samoopalaczy i unikać solarium.

Przeczytaj również