Chcesz mieć gęste i piękne włosy – postaw na domową pielęgnację

by redakcja serwisu
zdrowe wlosy

Każda kobieta marzy o zdrowych, gęstych i lśniących włosach. Aby takie mieć, wbrew pozorom nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na profesjonalne zabiegi w salonach fryzjerskich. Wiele dobrego w zakresie wzmocnienia włosów, poprawy ich stanu oraz wyglądu pozwala osiągnąć domowa pielęgnacja. Warunkiem jej skuteczności jest jednak systematyczność oraz właściwe dopasowanie stosowanych produktów do aktualnych potrzeb włosów. A te mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od kondycji włosów. Jak pielęgnować włosy w domu? Na co zwracać szczególną uwagę i po jakie preparaty sięgać? Spróbujmy uporządkować najważniejsze informacje. 

Na różne problemy…

Zakres pielęgnacji, a także rodzaj stosowanych produktów musi zostać dopasowany do stanu włosów i problemów z nimi związanych. Nieco innych zabiegów potrzebują włosy suche, innych włosy przetłuszczające się, a jeszcze inne działania powinny zostać wdrożone w przypadku problemu nadmiernego wypadania włosów. Ich cechą wspólną jest natomiast systematyczność. Aby zauważyć pierwsze efekty, zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane przez dłuższy czas. Nie bez znaczenia dla ich skuteczności jest rodzaj stosowanych produktów.

Absolutnym minimum jest szampon oraz odżywka dostosowana do potrzeb włosów, a także uzupełniająca działanie odżywki maska do włosów. Dodatkowo do pielęgnacji zwłaszcza włosów suchych i zniszczonych można włączyć serum, czyli produkt o silnie skoncentrowanym działaniu lub naturalny olejek roślinny o właściwościach nawilżających i regenerujących. Codzienną pielęgnację powinna też uzupełniać ochrona przed działaniem wysokiej temperatury oraz promieni słonecznych w postaci preparatów termoochronnych aplikowanych na włosy przed ich suszeniem oraz stylizacją. W przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się swoją uwagę należy skupić zarówno na ich oczyszczaniu, jak i nawilżaniu, które pomaga przywrócić włosom równowagę. Domowe sposoby na tłuste włosy powinny być oparte na łagodnych szamponach i odżywkach, które nie będą dodatkowo podrażniać skóry głowy, co mogłoby skutkować nasileniem problemu.

Szczególne potrzeby…

Szczególnej troski potrzebują włosy ze skłonnością do wypadania. Najistotniejsze w ich przypadku jest odżywianie. Odżywiać należy przede wszystkim cebulki włosowe, zarówno od wewnątrz, poprzez właściwą dietą, jak i na zewnątrz, stosując odpowiednie produkty do mycia i pielęgnacji. Co na wypadające włosy działa najlepiej? Z całą pewnością kompleksy witamin i składników odżywczych, najlepiej pochodzenia naturalnego. Aby ułatwić im przenikanie w głąb cebulek włosowych, warto starannie oczyszczać skórę głowy poprzez stosowanie peelingu, który pomaga usunąć z jej powierzchni nadmiar sebum oraz pozostałe zanieczyszczenia. Tak staranna pielęgnacja pomoże zredukować problem okresowo wypadających włosów. Jeśli jednak problem ten się nasila lub występuje ciągle, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Może bowiem okazać się, że deficyt ważnych dla zdrowia pierwiastków w organizmie jest tak duży, iż potrzebne będą bardziej zaawansowane działania.

Przeczytaj również