Jakie są zalety soczewek kontaktowych? Jak działają?

by redakcja serwisu
soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe stały się popularną alternatywą dla tradycyjnych okularów dla osób, które chcą nosić coś innego niż okulary na receptę. Obecnie soczewki kontaktowe nie są przeznaczone wyłącznie dla osób z wadami wzroku. W rzeczywistości, być może już je nosisz, nawet o tym nie wiedząc! W tym artykule omówimy korzyści płynące z noszenia soczewek kontaktowych i sposób ich działania. Przyjrzymy się również najlepszym soczewkom kontaktowym dla różnych typów wzroku i Twojego stylu życia.

Jakie są korzyści z noszenia soczewek kontaktowych?

Istnieje wiele korzyści wynikających z noszenia soczewek kontaktowych, w tym:

Poprawa wzroku. Współczesne soczewki kontaktowe są niezwykle elastyczne i mogą korygować wiele problemów ze wzrokiem, w tym krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Mogą również korygować zaćmę i zwiększać Twoją percepcję głębi.

Większa mobilność. Soczewki kontaktowe mogą być dostępne w różnych mocach i pozwalają Ci widzieć wyraźnie nawet w słabym oświetleniu. Nie musisz się martwić o worki lub inne mimiczne ruchy twarzy, które mogłyby zakłócić Twoje widzenie podczas ich noszenia.

Większy komfort. Soczewki kontaktowe są generalnie wygodniejsze i bardziej komfortowe niż okulary czy inne rodzaje soczewek. Mogą być nawet wygodniejsze niż Twoje oczy.

Mniejszy stres dla oczu. Ponieważ soczewki kontaktowe nie wymagają takiego samego poziomu precyzji jak okulary, są mniej obciążające dla Twoich oczu.

Możliwość wypróbowania nowego wyglądu. W przeciwieństwie do okularów, w soczewkach kontaktowych można zmieniać kolor, grubość i inne cechy. Oznacza to, że użytkownicy soczewek kontaktowych mogą eksperymentować z różnymi stylami i kolorami, nie martwiąc się o to, jak wyglądają ich okulary.

Korzyści zdrowotne. Ostatnie badania wykazały, że soczewki kontaktowe mogą być doskonałą opcją dla osób, których oczy są podatne na wysychanie lub inne problemy zdrowotne związane z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych.

Jak działają soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mają maleńkie obrazki nadrukowane na wewnętrznej stronie cienkiej, miękkiej soczewki kontaktowej. Obrazy te odpowiadają częściom oka, które normalnie są zakryte podczas noszenia okularów. Kiedy ktoś nosi soczewki kontaktowe, wystarczy niewielkie wgłębienie w rogówce z przodu oka, aby zapewnić widzenie. Gdy soczewki kontaktowe są prawidłowo dopasowane, obraz z soczewki jest rzutowany na siatkówkę znajdującą się w tylnej części oka. Siatkówka jest narządem, który odbiera obrazy ze świata zewnętrznego, więc ten rzutowany obraz jest tym, co widzi użytkownik. Oznacza to, że nie trzeba nosić okularów, kontaktów ani innych okularów. Oko może ustawić ostrość obrazu, zmienić kształt soczewki i jej kolor. Oko nie może jednak wykonywać tych czynności bez okularów, ponieważ nie ma niczego, co blokowałoby soczewkę i powodowało zmianę jej kształtu.

Jeżeli chcesz mieć zdrowy wzrok, bez konieczności noszenia soczewek kontaktowych, koniczenie musisz sprawdzić Laserową Korekcje Wzroku!

Jaki typ soczewek kontaktowych powinieneś nosić?

Do wyboru jest wiele różnych typów soczewek kontaktowych. Dr Moore może dopasować Ci zestaw, który będzie najlepiej pasował do Twojego stylu życia, potrzeb wzrokowych i preferencji. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy wyborze soczewek kontaktowych: – Dopasowanie. Twój okulista jest najlepszą osobą, która pomoże Ci dobrać najlepsze soczewki kontaktowe dla Twoich oczu.

Kompozycja. Twoje soczewki kontaktowe powinny być wygodnie dopasowane i umożliwiać Ci normalne mruganie i zamykanie oczu.

Bezpieczeństwo. Nosząc soczewki upewnij się, że masz dobry stan zdrowia oczu. Powinieneś również utrzymywać je w czystości i chronić przed dziećmi i zwierzętami domowymi.

Wygoda. Upewnij się, że soczewki kontaktowe są dla Ciebie wygodne w użyciu. Weź pod uwagę jak długo trwa zakładanie i zdejmowanie soczewek.

Koszt. Soczewki kontaktowe są zazwyczaj droższe od okularów. Wynika to z faktu, że soczewki są produkowane w laboratorium i muszą być sterylizowane pomiędzy kolejnymi pacjentami.

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet, w tym lepsze widzenie, większą mobilność i większy komfort. Wymagają one również mniejszego obciążenia oczu niż okulary, ponieważ nie wymagają takiej samej precyzji jak okulary. Najlepszy rodzaj soczewek kontaktowych dla Ciebie będzie zależał od Twoich potrzeb wzrokowych, stylu życia i budżetu. Niezależnie od tego, czy szukasz wygody, czy lepszego widzenia, soczewki kontaktowe mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla wielu osób.

Przeczytaj również