Wzór na obliczenie tętna maksymalnego to tylko część obrazu. Podstawą do stworzenia planu treningowego opartego na wskazaniach tętna jest określenie Twojego Tmax. Trening ma sens, gdy wykorzystujesz procentowe zakresy własnego Tmax.
Są dwa powszechnie stosowane sposoby na obliczenie Tmax.
Sposób 1
220 minus Twój wiek.
Na przykład dla osoby ww wieku 35 lat tętno maksymalne według tego wzoru wynosi 185.
Sposób 2
208 minus Twój wiek razy 0, 7.
W tym wypadku tętno dla osoby 35-letniej wynosi 183.
Jest tylko jeden szkopuł: żaden z tych sposobów nie bierze pod uwagę stanu zdrowia i kondycji Twojego organizmu. Najlepiej więc, by określić swój Tmax, zgłosić się do specjalisty. Jeśli jest to niewykonalne, są inne metody, które się sprawdzą. Jeśli naprawdę chcesz poznać swój HRmax, musisz sięgnąć do granic swoich możliwości. Nie każdy może i powinien to robić. Początkujący, biegacze z dużą nadwagą lub ci, którzy zaczynają biegać po długiej przerwie, lepiej niech skorzystają z ogólnego wzoru. Uzyskamy co prawda wynik w przybliżeniu, ale to i tak lepiej niż trenowanie bez jakichkolwiek danych.
Dla pozostałych Tmax mierzymy na koniec 3, 5- lub 10-kilometrowego biegu z jak najszybszym finiszem. Jeśli nie startujesz spróbuj tego: zrób 15-20-minutową rozgrzewkę na stadionie. Pobiegnij 1600 metrów, zwiększając tempo co czterysta metrów, a ostatnie okrążenie pokonaj tak szybko, jak tylko możesz. Najwyższy zapis na pulsometrze będzie Twoim przybliżonym tętnem maksymalnym.
A jeśli chcesz mieć bardzo precyzyjnie wyznaczone swoje zakresy treningowe, zrób laboratoryjną próbę wysiłkową. Firmy, które je wykonują, znajdziesz w internecie.