Laser frakcyjny – antidotum na zmarszczki i nie tylko

by redakcja serwisu

Nowoczesna kosmetologia i medycyna estetyczna dysponują wieloma skutecznymi metodami odmładzania skóry. W większości przypadków są to rozwiązania oparte na innowacyjnych technologiach – minimalnie inwazyjne o wysokiej i długotrwałej skuteczności. Do takich zabiegów należy odmładzanie skóry przy pomocy lasera frakcyjnego, który nie tylko usuwa zmarszczki, ale też redukuje inne defekty skórne.

Co to jest laser frakcyjny?

Laser frakcyjny to wszechstronne, nowoczesne narzędzie do remodelowania skóry. Wyróżniamy lasery frakcyjne ablacyjne oraz nieablacyjne. Te pierwsze uważane są za najskuteczniejsze, jednak wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji. Przykładem takiego urządzenia jest Icon 1540, z którego skorzystasz w Klinice Miracki w Warszawie. Laser ablacyjny powoduje powierzchniowe uszkodzenia naskórka, dzięki czemu intensywnie pobudza regenerację skóry. Lasery nieablacyjne wymagają zwykle większej liczby powtórzeń dla uzyskania satysfakcjonujących efektów, a ich zaletą jest brak uszkodzeń naskórka, co oznacza praktycznie brak okresu rekonwalescencji i natychmiastowy powrót do normalnej aktywności. Po zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym skóra jest podrażniona i zaczerwieniona, łuszczy się i może być opuchnięta przez kilka dni.

Zastosowanie lasera frakcyjnego na twarz i ciało

Wskazania do zastosowania laserów frakcyjnych są bardzo szerokie. Skuteczność i bezpieczeństwo tej metody zostały udowodnione klinicznie, a ze względu na krótki okres gojenia stała się bardzo powszechna jako szybki sposób odmładzania i leczenia rozmaitych defektów skóry. Laser frakcyjny Icon 1540, z którego skorzystasz w warszawskiej Klinice Miracki znajduje zastosowanie w przypadku:

  • małych i średnich zmarszczek (na czole, pod oczami, wokół ust, na szyi);
  • utraty jędrności i sprężystości skóry;
  • blizn potrądzikowych;
  • blizn pourazowych w różnych stadiach;
  • skóry zniszczonej przez słońce i znamiona soczewicowate;
  • skóry szorstkiej i matowej;
  • rozszerzonych porów;
  • rozstępów na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach, rękach, plecach czy ramionach – skutecznie usuwa zarówno świeże (czerwone), jak i starsze (białe) rozstępy.

Na czym polega laseroterapia frakcyjna?

Zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego oparty jest na zjawisku fototermolizy frakcyjnej. Tkanki ludzkiej skóry posiadają substancje nazywane fotoakceptorami, które potrafią wchłaniać energię o określonej długości fal elektromagnetycznych. Takie substancje to np. woda, melanina, białko oraz hemoglobina zawarta we krwi. Podczas zjawiska fototermolizy wykorzystywane są właśnie te właściwości skóry. W tkankach za pośrednictwem lasera podgrzewana jest woda, a wydzielone przez nią ciepło powoduje mikrouszkodzenie i przerwanie skóry.

Komórki skóry właściwej poddane działaniu lasera tworzą nowe struktury kolagenu i następuje proces remodelowania tego białka w skórze. Laseroterapia frakcyjna polega na tym, że na powierzchni skóry tworzą się całe pasy odseparowanych od siebie mikrouszkodzeń, które otoczone są nieuszkodzoną tkanką. Na skutek zabiegu skóra wokół tych uszkodzeń jest „zmuszona” do przeprowadzenia procesu gojenia, regeneracji i intensywnej przebudowy. Dzięki temu możliwe jest efektywne wygładzenie wszelkich nierówności – zarówno zmarszczek, jak i blizn czy rozstępów.

Efekty laseroterapii nigdy nie pojawiają się od razu po zabiegu. Skóra potrzebuje od kilku tygodni do trzech miesięcy, aby zakończyć zainicjowane procesy regeneracyjne i wtedy dopiero można zaobserwować optymalne rezultaty.

Dowiedz się więcej o działaniu laserów frakcyjnych – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.

Przeczytaj również