Praca trenera – jakie trzeba mieć do niej kwalifikacje?

by redakcja serwisu
licencja

Każdego dnia tysiące dzieci w Polsce udaje się na trening swojej lokalnej drużyny sportowej. Za prowadzenie w nich zajęć odpowiadają wykwalifikowani trenerzy. Jakie trzeba posiadać kwalifikację, aby prowadzić zajęcia sportowe?

Wykształcenie

Większość trenerów prowadzących zajęcia sportowe posiada wykształcenie wyższe, nie jest to jednak regułą. Polskie prawo nie narzuca na trenerów obowiązku uzyskania dyplomu uczelni wyższej, przed podjęcie pracy w zawodzie. W rezultacie za organizację treningów odpowiadają również technicy, absolwenci liceów oraz osoby, które ukończyły szkoły zawodowe.

Trenerzy: oferty pracy w Nowym Sączu

Odrobinę inaczej wygląda to w przypadku osób, które chcą uzyskać specjalistyczną licencję, stanowiącą potwierdzenie posiadania odpowiednich kwalifikacji. Wówczas dany związek sportowy może określić minimalny poziom wykształcenie, którym musi legitymować się kandydat na stanowisko trenera. Większość z nich korzysta z tego prawa i określa, że stosowną licencję może uzyskać jedynie osoba z wykształceniem co najmniej średnim.

Licencja trenerska

To potwierdzenie posiadania odpowiednich kwalifikacji zawodowych, które uprawniają daną osobę do prowadzenia zajęć związanych z konkretną dyscypliną sportu. Posiadanie odpowiedniej licencji trenerskiej jest również wymagane w przypadku uczestnictwa zespołów lub zawodników w rozgrywkach na danym poziomie. Tak jest na przykład w piłce nożnej. Trener chcący prowadzić zespół na wyższym szczeblu rozgrywkowym musi posiadać ważną licencję na wyższym poziomie niż trener, które interesuje praca z dziećmi.

Licencje trenerskie najczęściej przyznawane są po ukończeniu odpowiedniego kursu lub szkolenia. Te najczęściej kończą się specjalnym egzaminem – tylko uzyskanie w nim pozytywnego wyniku jest równoznaczne z przyznaniem licencji.

Najważniejsze kompetencje trenera

Oprócz odpowiednich dokumentów, trener sportowy musi również posiadać zespół określonych kompetencji, dzięki którym ma większe szanse na osiągnięcie sukcesu w danej dyscyplinie. Oto najważniejsze z nich:

  • pasja – praca trenera na najniższym szczeblu nie wiąże się najczęściej z wysokimi gratyfikacjami finansowymi. Niezbędna jest więc pasja, która będzie pchać trenera w stronę rozwoju.

  • chęć nieustannego uczenia się – najlepsi trenerzy uczą się każdego dnia. To maksyma, która powinna towarzyszyć każdej osobie zajmującej się treningiem sportowym.

  • odpowiedzialność i cierpliwość – osiągnięcie sukcesu sportowego często wymaga cierpliwości.

  • organizacja – w mniejszych klubach sportowych, praca trenera nie ogranicza się jedynie do prowadzenia treningów. Często taka osoba odpowiedzialna jest również za szereg innych obszarów, w tym organizację całego klubu.

Gdzie szukać ofert pracy dla trenerów sportowych? Doskonałym miejscem są strony poszczególnych związków sportowych. Większość z nich prowadzi własne zakładki dedykowane poszukiwaniu pracowników. Warto również zaglądać na platformy z lokalnymi ogłoszeniami – tam również regularnie pojawiają się propozycje zatrudnienia dla trenerów sportowych.

Przeczytaj również