Objawy odwodnienia skóry można zauważyć o każdej porze roku, choć najczęściej widoczne są zimą, kiedy to niesprzyjające warunki atmosferyczne zaburzają hydroregulację naszego naskórka. Najczęściej problem ten dotyczy cery wrażliwej, jednak nieodpowiednie nawodnienie może dotknąć nawet posiadaczki tłustej skóry. Czym jest hydroregulacja w praktyce? Podpowiadamy.
Czym jest hydroregulacja?
Regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest niezwykle istotne nie tylko dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia, ale ma to również duży wpływ na naszą skórę. Dorosły człowiek powinien pić minimum 2 l wody dziennie, ponieważ nasze ciało w dużej mierze składa się właśnie z tej substancji.
Hydroregulacja jest mechanizmem, który zabezpiecza skórę przed odwodnieniem. Pozwala również na zachowanie odpowiedniej równowagi między nawilżeniem jej przy pomocy wody statycznej i dynamicznej, co ma duży wpływ na jej wygląd. Kiedy ta równowaga jest zachwiana, pojawiają się niepożądane dolegliwości.
Jaka jest różnica między skórą suchą a odwodnioną?
Skóra odwodniona nie jest cerą wrażliwą ani suchą, ponieważ nie jest to typ skóry, a stan, w którym się znajduje, spowodowany jej nieodpowiednią hydroregulacją. Jeśli skóra nie będzie dostatecznie nawadniana, może stać się sucha, ściągnięta, mało elastyczna i pozbawiona blasku. Każdy typ skóry może przejawiać takie stany.
Nieodpowiednia pielęgnacja jako przyczyna odwodnienia skóry
Często przyczyn odwodnienia skóry jest przynajmniej kilka. Jednak najczęściej zalicza się do nich nieodpowiednią pielęgnację. Kosmetyki stosowane przez nas na co dzień niezależnie od typu skóry powinny wykazywać działanie nawilżające.
Nie należy stosować produktów, które w swoim składzie zawierają silne detergenty, ponieważ dodatkowo wpływają one na cerę. W związku z tym kosmetyki, w których składzie znajdziemy alkohol, silne związki powierzchniowo czynne lub barwniki mogą podrażniać i wysuszać skórę zaburzając jej mechanizm hydroregulacji.
Inne przyczyny odwodnienia skóry
Do przyczyn odwodnienia skóry można zaliczyć również warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr, ekspozycja na słońce lub mróz, a także zanieczyszczenia powietrza. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na kondycję naszej skóry, zwłaszcza cery wrażliwej.
Dodatkowo sięganie po używki takie jak alkohol lub tytoń również mocno oddziałuje na skórę i przyczynia się do zaburzenia jej mechanizmów hydroregulacji. Długotrwały, silny stres, a także niektóre leki również mogą być przyczyną odwodnienia i pogorszenia ogólnego stanu skóry.
Jak zapobiec odwodnieniu skóry?
Aby zapobiec odwodnieniu skóry, trzeba przede wszystkim nawadniać swój organizm i dbać o jego mechanizm hydroregulacji. Ważna jest również ochrona przeciwsłoneczna i dobór odpowiednich kosmetyków, które powinny być dostosowane do typu cery.
Cera wrażliwa kosmetyki musi mieć dobierane tak, aby nie powodowały jej dodatkowego zaczerwienienia i podrażnienia. Powinny być więc hipoalergiczne, pozbawione alkoholu i barwników. Z kolei cera trądzikowa musi być pielęgnowana przy użyciu preparatów, które ją nawilżają i zmniejszają wydzielanie sebum.