Jakie znaczenie ma wybór butów do biegania?

by Maja Malinowska

Zastanawiasz się jaki sprzęt jest potrzebny, by biegać? Może myślisz, że wyposażenie dla biegaczy jest drogie i z pewnych przyczyn nie opłaca ci się podejmować aktywności fizycznej. Nikt nikomu nie zabrania biegania w zwykłych, klasycznych trampkach, czy jest to jednak dla nas bezpieczne? Specjalne obuwie sportowe jest odpowiednio dostosowane do tego, jakie stawia przed nim wymagania nasz aparat ruchu podczas wykonywania gwałtownych ruchów w sporcie.

Otóż bieganie jest znane z tego, że jest przede wszystkim tanie. Oznacza to, że każdy, niewielkim nakładem finansowym, może zacząć biegać i cieszyć się z wszelkich korzyści, płynących z uprawiania tego sportu.

Buty do biegania są zdecydowanie lepszym wyborem i powinniśmy zainwestować w chociaż jedną dobrej jakości parę, jeśli chcemy regularnie biegać czy uprawiać jogging. Nie musisz być maratończykiem, aby biegać w dobrze dobranym do twojej stopy obuwiu sportowym. Nie ma nic przyjemnego w skręconym bądź zwichniętym stawie skokowym. Taki niefortunny uraz osłabi nasze więzadła i utrudni stabilizację stawu w przyszłości. Pomyśl przyszłościowo i zainwestuj w swoje zdrowie.

Odpowiednio dobrane buty do biegania zapewnią twojej stopie komfort oraz dobrą amortyzację, która jest konieczna, aby zachować bezpieczeństwo podczas częstego kontaktu stóp z twardym podłożem, jakim są na przykład betonowe chodniki. Odpowiednio dobrane obuwie pomoże także ustabilizować staw skokowy w kontakcie z niejednolicie ukształtowanym terenem.

Dlaczego buty do biegania są ważne?

Aby móc trenować potrzebujemy przede wszystkim obuwia i odpowiedniego, wygodnego stroju. Buty do biegania zasługują na specjalną uwagę, ponieważ są one najważniejsze. Odpowiednie obuwie musi być przystosowane do nawierzchni, po której zamierzamy biegać. Podeszwa niezależnie od terenu musi charakteryzować się dużą przyczepnością, dlatego inne buty należy używać biegając w lesie po miękkiej ścieżce, a inne w górach, na skalistym terenie. Pamiętając o tym, możemy być spokojni o nasze stopy. Dobre obuwie będzie przeciwdziałać zakwasom i bólom, które towarzyszą w przypadku biegania w źle dobranym lub nieodpowiednim obuwiu.

Przeczytaj również