Solidna rozgrzewka – klucz do sportowego sukcesu

by Maja Malinowska

Uprawiając regularnie sport jesteśmy narażeni na wiele różnych kontuzji. Czasami skończy się na jednodniowym bólu jednej z kończyn, a w niektórych przypadkach na nawet kilkumiesięcznej przerwie od treningów. W tym czasie, długo wypracowywana kondycja może przepaść niczym moneta wyrzucona w otchłań oceanu. Jak zatem tego uniknąć?

Odpowiedź jest prosta, wręcz banalna – solidna rozgrzewka. Niestety przez znaczną część ten aspekt treningu jest albo wykonywany pobieżnie albo w ogóle pomijany. Oczywiście, tyczy się to zazwyczaj amatorów, ponieważ każdy zawodowy trener wie, że rozgrzewka to klucz do sukcesu. Nasze mięśnie potrzebują pobudzenia, nie są gotowe na to aby od tak zerwać się i dostarczyć nam maksimum swoich możliwości. Żeby to dobrze zobrazować proszę wyobrazić sobie, że w środku nocy, ktoś nagle wyrywa was z głębokiego snu i karze iść na drugi koniec miasta. Zadanie nie jest nad wyraz trudne, ale fakt, że ktoś przerwał ten stan spoczynku, obije się zmęczeniem przez resztę dnia. Tak samo jest w przypadku mięśni, które potrzebują stopniowego wybudzania by mogły wejść na najwyższe obroty, bez późniejszych konsekwencji.

Skoro wiadomo już, że rozgrzewka jest naszym kluczek, to może skupmy się na tym jak powinna ona wyglądać?

Przede wszystkim, w jej skład powinny wchodzić ćwiczenia rozgrzewające zarówno górne jak i dolne partie mięśni oraz ćwiczenia rozciągające. Nie ma sztywno określonych zasad i ramek, ale przyjmuje się, że rozgrzewka (solidna) powinna trwać przynajmniej te 15 minut – dla profesjonalistów to absolutne minimum.

Przeczytaj również