Jakie buty do biegania wybrać?

by Maja Malinowska
Kilka porad dla początkującej biegaczki!

Mnóstwo osób zastanawia się, co jest potrzebne, by zacząć biegać. Wynika to z faktu, że ten sport zaczyna nas coraz bardziej interesować. Nic w tym dziwnego, bowiem bieganie jest najpopularniejszy sportem na świecie.

Aby rozpocząć swoje treningi wystarczą przede wszystkim chęci. Bez tego nie pójdziemy o krok dalej, czyli do odpowiedniego sprzętu. Jak wiemy w bieganiu najważniejsze jest obuwie. Te sportowe różni się znacząco od tego, które używamy na co dzień. Przede wszystkim buty do biegania mają zapewnić naszej stopie pełną stabilizację i amortyzację. Mają być wygodne i lekkie.

Powinny również mieć sporą przepuszczalność powietrza, aby skutecznie odprowadzać pot. Jest to ważne, gdyż spocona stopa jest narażona na odparzenia i inne nieprzyjemne dolegliwości. Obuwiem, które spełnia wszelkie wymogi jakościowe są oczywiście buty trailowe. Mogą, a nawet powinny być one wykorzystywane przez początkujących biegaczy. Warto już zatem od początku używać profesjonalnego, a przy tym niedrogiego sprzętu.

Buty do biegania – na co zwrócić uwagę?

Wybór właściwych butów do biegania jest sprawą kluczową, dla komfortu treningów i uniknięcia niechcianych kontuzji. Bez względu na poziom zaawansowania oraz to czy biega się wyłączenie amatorsko, czy chce się to robić zawodowo, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że profesjonalne buty biegowe, ochronią nasze nogi, czyli stawy, kości, a także mięśnie, ścięgna i więzadła.

Bogate oferty sklepów sportowych, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Dlatego, warto pamiętać, że wybór butów do biegania, jest kwestią indywidualną, która powinna uwzględniać: typ stopy, wagę biegacza, intensywność wysiłku, rodzaj podłoża (teren, na którym będą realizowane treningi) oraz poziom amortyzacji. Dobrze dobrane obuwie sportowe z odpowiednią ilością amortyzacji, stanowi bufor pomiędzy wagą biegacza, a podłożem. Nie bez znaczenia jest również rozmiar butów do biegania. Musi być on bardzo precyzyjnie dobrany. W tym przypadku nie należy kierować się w ogóle firmową rozmiarówką, ale długością stopy w centymetrach. Istotną zasadą jest niekupowanie butów biegowych na styk. Zawsze trzeba dodać min. 5 mm.

Po obuwie sportowe niewątpliwie najlepiej udać się bezpośrednio do sklepu sportowego, gdzie można liczyć na fachowe doradztwo i pomoc w wyborze właściwych butów do biegania.

Jakie buty do biegania wybrać?

Chyba każdy początkujący biegacz zdaje sobie sprawę, jak ważny jest odpowiedni dobór obuwia. Jeśli na bieganie trzeba przeznaczyć jakieś pieniądze, warto skupić się głównie na butach. Wielu biegaczy przyznaje, że buty do biegania są najważniejsze i nie należy na nich oszczędzać.

Odpowiednie obuwie powinno charakteryzować się przede wszystkim wygodą. Powinno ono również być dopasowane do stopy, tak abyśmy czuli komfort, ale luz powinien być ograniczony. Takie obuwie chroni nas przed kontuzjami. Warto zwrócić uwagę na podeszwy, które są przystosowane do wielu nawierzchni. Wypustki na spodzie obuwia są charakterystyczne dla butów trailowych. Zapewniają one dobrą przyczepność zarówno w lesie, jak i na asfalcie. Ponadto buty trailowe są bardzo lekkie i dlatego można ich używać na co dzień. Odpowiedni dobór obuwia zapewni komfort podczas biegania i pozwoli bez przeszkód osiągać sukcesy. Buty dla biegacza są najważniejsze, dlatego warto zaopatrzyć się w jedną wyjątkową parę, która posłuży przez długi czas.

Komfort biegacza

Jogging to jedna z popularniejszych form dbania o kondycje. Jest prosta, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, ani specjalnych hal sportowych. Niemniej, warto zaopatrzyć się przynajmniej w dobre buty do biegania. To podstawa, która sprawia, że jogging stanie się przyjemniejszy, a czasem nawet bardziej efektywny. Oczywiście biegać można w dowolnym obuwiu, nawet w klapkach, czy sandałach, jednak nie będzie to zbyt wygodne. Nie o samą wygodę jednak tylko chodzi.

Dobre buty do biegania nie tylko nas nie obetrą, ale ograniczą ryzyko kontuzji, a biegamy przecież po to, alby poprawić swój stan zdrowia, a nie go pogarszać. Kontuzji wolimy więc za wszelką cenę unikać. Dobre buty do biegania z pewnością w tym pomogą. Ceny dobrych butów do biegania są bardzo zróżnicowane, ale nie musimy od razu wydawać fortuny i sięgać po produkty z najwyższej półki, przeznaczone dla prawdziwych profesjonalistów. Dla amatorów wystarczą podstawowe, niedrogie modele, które zapewnią wygodę i komfort użytkowania, choć najtańsze modele mogą okazać się niezbyt trwałe.

Przeczytaj również