Przygotowania do biegu na orientację – jaki kompas wybrać? Różnice pomiędzy normalnym bieganiem i korzyści z niego płynące

by redakcja serwisu
biegi na orientacje

W dzisiejszych czasach bardzo istotną formą dbania o siebie jest sport. Wyjątkowo popularne okazało się bieganie. Lasy i parki od kilku lat są wypełnione przemierzającymi kilometry ludźmi, dla których celem jest jak najlepszy progres. Niezwykle popularną dyscypliną sportową stał się także bieg na orientację.

Różni go wiele od standardowego biegu. Polega na przebiegnięciu przez zawodnika ustalonej trasy, z pomocą kompasu i mapy. Na drodze znajduje się szereg punktów kontrolnych, które trzeba przekroczyć w odpowiedniej kolejności. Ustalenie trasy pomiędzy punktami kontrolnymi zależy od samego biegającego. Jakie korzyści płyną z uprawiania takiego sportu oraz jaki sprzęt warto wybrać?

Różnice między zwykłym biegiem a biegiem na orientację

Zwykłe bieganie pozwala na uzyskanie wymarzonej kondycji, a także wspomaga udoskonalanie sylwetki. Dodatkowo stanowi świetną formę rozładowania stresu. Wiele osób wybiera bieganie jako formę treningu. Ten sport można wykonywać w każdej chwili, całkowicie za darmo, to dlatego jest tak niezwykle popularny. Jednakże jego odmiana – bieg na orientację, pomaga w rozwinięciu poczucia orientacji w terenie, a dla wielu ludzi stanowi przygodę rodem z dziecięcych lat. Zwyczajny bieg nie posiada z góry narzuconej rasy, podobnie jest z biegiem na orientację. Jednakże znaczącą różnicę stanowi obecność punktów kontrolnych, których to obowiązkowe jest przekroczenie w odpowiedniej kolejności. Obecność na danym punkcie sprawdzana jest przy pomocy karty startowej lub w nowocześniejszych biegach – chipa. W zależności od rodzaju biegu, zawodnicy otrzymują mapy w określonej skali. Dla biegu sprinterskiego jest to mapa 1:4000, a dla zwyczajnego 1:15 000. Mapa taka jest po brzegi wypełniona szczegółami dotyczącymi topografii danego terenu. Wśród biegów leśnych, stosuje się różne odcienie zieleni, oznaczające gęstość zalesienia.

Sprzęt wspomagający bieganie na orientację

Przed zabraniem się do biegu na orientację warto zaopatrzyć się w niezbędny do tego sprzęt. Jednymi z najważniejszych elementów są kompasy do biegu na orientację. Jest to wraz z mapą najważniejsze wyposażenie do biegu. Dzielą się one na kompasy płytkowe lub kciukowe, których szeroki wybór można odnaleźć w sklepie Decathlon. Kompasy kciukowe idealnie sprawdzają się przy biegach z mapą, można je bardzo łatwo przyłożyć. Podobną wygodą charakteryzują się kompasy zakładane na nadgarstek. Wyposażenie się w jeden z wyżej wymienionych rodzajów kompasów może znacząco wspomóc bieg na orientację. W asortymencie sklepu znajdują się wszystkie wygodne rodzaje kompasów do biegu na orientację.

Tereny wykorzystywane do organizowania biegów na orientacje

Lasy są najpopularniejszymi terenami do organizacji tego typu biegów. Pozwalają one na rozwinięcie zmysłu orientacji, utworzenia bardziej kreatywnej trasy oraz wykorzystania potencjału większego obszaru. Niektóre większe polskie miasta organizują biegi na orientację w znanych i turystycznych terenach. Takie biegi pozwalają na niekonwencjonalne, ale równie ciekawe zwiedzanie miasta. Miejskie biegi pozwalają także na wzbogacenie trasy w nietypowe obiekty, dzięki czemu zawodnik może wykazać się większą wyobraźnią.

Podsumowując, by przygotować się do biegu na orientację, ważne jest zaopatrzenie się w niezbędny kompas. Dodatkowo istotne jest rozeznanie się co do upodobania terenu do biegu. Warto skupić się na zaletach biegu na orientację i spróbować go doświadczyć. Taka forma sportu może niesamowicie rozwinąć zarówno ciało, jak i umysł.

Przeczytaj również