Bieg po zdrowie

by Maja Malinowska

Bieganie, czyli tzw. jogging, to niezwykle popularna ostatnimi czasy aktywność fizyczna. Jest nie tylko skuteczną metodą walki z kilogramami, ale również modnym trendem, który pozytywnie wpływa na wygląd i kondycje naszego organizmu. Jak pokazują najnowsze wyniki badań opublikowane przez Instytutu Kardiologii w Kopenhadze – regularny jogging wydłuża życie mężczyzn średnio o 6, 2 lata a kobiet o około 5, 6 lat.

Wzmacniaj serce

Bieganie w sposób pozytywny wpływa na pracę mięśnia sercowego. Ten regularnie trenowany, ma większą wydolność i potrzebuje mniej pracy do przepompowania określonej ilości krwi w porównaniu do serca osoby niećwiczącej. Poza tym, serce biegacza mniej się „zużywa”, gdyż przerwy pomiędzy poszczególnymi skurczami są dłuższe, dzięki czemu organ ma czas na pełne dokrwienie. Udowodniono, ze jogging obniża ciśnienie krwi.

Wspieraj odporność swojego organizmu

Nic tak nie poprawia pracy układu immunologicznego jak aktywność fizyczna. Zauważono, iż biegacze są bardziej odporni na infekcje, a jeśli już złapią przeziębienie – zdecydowanie łagodniej je znoszą. Dzieje się tak dlatego, że uprawiając jogging na świeżym powietrza, hartujesz organizm przyzwyczajając go zmian temperatury i ciśnienia. Poza tym regularne bieganie obniża poziom tzw. markerów zapalnych, co zmniejsza podatność na infekcje.

Zachowaj młody wygląd

Dobrze ukrwiony i dotleniony organizm to podstawa młodego wyglądu Twojej skóry. Dzięki aktywności fizycznej możesz pochwalić się zgrabną sylwetką (godzina joggignu to około 900 spalonych kalorii) oraz doskonałą kondycją na długie lata.

Wyrzuć stres

Zaobserwowano, że osoby regularnie biegające są bardziej odporne na niepowodzenia, a w sytuacjach stresowych łatwiej im zapanować nad emocjami. Dodatkowo, wytwarzane podczas biegania endorfiny działają przeciwbólowo i relaksacyjnie.

Aby jogging przyniósł oczekiwane dla zdrowia efekty, warto ćwiczyć pod okiem trenera który dobierze odpowiedni plan i intensywność treningów.

Przeczytaj również