Czy można być za starym na bieganie?

by Maja Malinowska

Nigdy! Możesz zacząć biegać, nawet jeśli jesteś w bardzo dojrzałym wieku. Wszyscy sportowcy mogą się spodziewać spadku formy, który przychodzi z wiekiem. Dobra wiadomość: przeciętny biegacz nie dostrzeże specjalnej różnicy aż do osiągnięcia pięćdziesiątki. A ci, którzy zaczęli biegać na poważnie po 35. roku życia, mogą oczekiwać ciągłego rozwoju przez kolejnych kilkanaście lat.

Nigdy nie jest za późno, by zacząć, a przy odpowiednim treningu pogorszenie wyników może przyjść dużo później niż inne przypadłości wieku dojrzałego. Wraz z upływem lat trzymaj się jednak paru zasad.

-> Jakość

Jeśli chcesz ograniczyć swoje treningi, zmniejsz dystans, a nie prędkość, ponieważ intensywność biegu i prędkość mają większy wpływ na wynik o ogólną kondycję organizmu.

-> Równowaga

Twój plan treningowy powinien być zbalansowany. Stosuj naprzemiennie 200-metrowe przebieżki w tempie szybszym niż biegasz na 5 km, jednokilometrowe interwały w tempie biegu na 5 km, 20-minutowe odcinki w tempie biegu 10 km i dłuższe, wolniejsze trasy.

-> Zapobieganie

Unikaj kontuzji. Przerwy na odpoczynek między treningami są niezbędne, pomagają też wykonywane odpowiednio statyczne ćwiczenia rozciągające po treningu.

-> Siła

Starzenie się prowadzi do utraty masy mięśniowej, a ta jest niezbędna by zachować sprawność. Trenuj więc taż trochę z ciężarkami, by zachować jej jak najwięcej.

-> Systematyczność

Trenuj systematycznie przez cały rok, a nie zrywaj się do intensywnych programów treningowych. Ograniczysz w ten sposób ryzyko kontuzji wynikające z przetrenowania.

Przeczytaj również