Bieganie dla początkujących

by Maja Malinowska

Bieganie to sport, który wykonuje wiele osób na całym świecie. Swoją popularność zawdzięcza temu, że możemy biegać praktycznie wszędzie, i nie potrzebujemy do tego specjalnego sprzętu. Bieganie jest wybierane przez osoby, które chcą schudnąć lub poprawić kondycję, także przez osoby ćwiczące siłowo, gdyż jest to dobry sposób na spalenie tkanki tłuszczowej.

Na początku wystarczą nam wygodne buty, w których pokonamy wiele kilometrów. Kiedy złapiemy bakcyla, możemy kupić profesjonalne buty do bieganie, które mogą kosztować kilkaset złotych, jednak zdecydowanie poprawią jakość treningów. W lepszych butach będziemy mogli biegać dłuższe dystanse bez obaw o nasze stopy. Dobrej jakości obuwie może nam posłużyć nawet przez kilka sezonów.

Bieganie przyspiesza metabolizm, co pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Dodatkowo poprawia wydolność płuc i pracę układu krążenia. Regularne bieganie na świeżym powietrzu podnosi odporność, co pomoże nam przetrwać sezon jesienno-zimowy bez chorowania. Mimo wielu zalet bieganie, część osób poddaje się po kilku pierwszych treningach z powodu zadyszki i bolesnych zakwasów. Niestety sami jesteśmy tego przyczyną, ponieważ niewłaściwie zaczęliśmy.

Jak prawidłowo zacząć biegać?

Największym i zarazem najczęściej popełnianym błędem jest zbyt szybkie tempo biegu. Przez to po krótkim czasie łapiemy zadyszkę, która skutecznie potrafi zniechęcić do dalszej aktywności. Odpowiednie tempo biegu zależy od stopnia zaawansowania. Przyjmuje się, że podczas biegu powinniśmy móc swobodnie rozmawiać bez zadyszki. Jest to odpowiednia prędkość dla nas. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo przemierzać kilometry.

Kolejny poważny błąd to brak rozgrzewki przed treningiem. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko kontuzji podczas biegu. Z kolei po treningu musimy poświęcić czas na rozciąganie, które zapobiegnie powstawaniu zakwasów następnego dnia. Zarówno rozgrzewka, jak i rozciąganie musi trwać około 10-15 minut.

W bieganiu ważny jest także ubiór. Często zaczynając biegać w chłodniejsze jesienne dni ubieramy się za ciepło, co negatywnie wpływa na trening. Kiedy wychodzimy biegać musimy czuć lekki chłód, który w czasie biegania powinien minąć. Dlatego jeśli po wyjściu na dwór czujemy, że jest nam za ciepło lub za zimno, to musimy iść się przebrać. Dzięki temu będzie nam się przyjemniej biegało.

Najgorsza w życiu biegacza jest rutyna, która może nas zniechęcić do tego sportu. Dlatego już na samym początku starajmy się biegać w różnych miejscach. Czasem warto udać się na wspólny bieg ze znajomym. Jest to nie tylko dobra motywacja, ale również podczas treningu możemy porozmawiać.

Przeczytaj również