Definicja ultramaratonu, do dziś budzi emocje wśród zapaleńców tej dyscypliny. Dystans maratoński to dokładnie 42,195 km, a zatem wszystko co ponadto, można określić już jako ultramaraton, jak twierdzi część biegaczy.
Są jednak tacy, którzy z nieznanych względów, podnoszą przysłowiową poprzeczkę wyżej lub nawet całkiem wysoko, twierdząc, że biegi ultra zaczynają się od pokonania 50 km, 100 km lub nawet jeszcze dłuższego dystansu. Dla przeciętnego zjadacza chleba, jakim jest początkujący biegacz, można rzec humorystycznie, że długość nie ma znaczenia, a i tak wystarczająco dużym wyzwaniem jest przebiegnięcie 50, 100 czy też 240 km.
Tak naprawdę każdy biegacz kiedyś zaczynał, a to gdzie odnajdzie swoją granicę, zależy już tylko od niego samego. Predyspozycje takie jak przysłowiowa silna głowa, w przypadku biegów ultra są wyjątkowo ważnym czynnikiem, bez którego ciężko odnieść sukces. Bardzo dużą rolę gra oczywiście objętość i jakość jaką ma nasz pojedynczy trening, który ma zaprowadzić na metę ultramaratonu. Ponadto wyjątkowo istotna jest systematyczność i stopniowe budowanie swojej wytrzymałości i siły biegowej.
Dlatego jeżeli posiadasz ten wewnętrzny upór i wytrwałość oraz marzysz o wysoko ustawionej własnej porzeczce biegowej i ukończeniu w przyszłości biegu ultra (niezależnie od definicji określającej jego długość), śmiało powinieneś wkroczyć w ten świat!