Dezodorant a antyperspirant – różnice, które musisz znać

by redakcja serwisu
antyperspirant

Pomiędzy dezodorantem a antyperspirantem jesteśmy w stanie znaleźć pewne naprawdę znaczące różnice. O których warto wspomnieć i który produkt będzie najlepszy w konkretnych sytuacjach?

Dezodorant i antyperspirant to nie to samo!

Pot jest całkowicie naturalną wydzieliną, która pod kątem biologicznym posiada naprawdę istotne zadania. Przede wszystkim pozwala na naturalną regulację cieplną naszego organizmu, a to sprawia, że jest on w stanie bez większych trudności utrzymywać optymalną temperaturę. To właśnie dlatego, mimo że często może być on dla nas problematyczny, nie możemy sprawić, by całkowicie przeciwdziałać jego wydzielaniu się. Jeżeli byśmy to zrobili, po prostu zrobilibyśmy krzywdę swojemu ciału, które musiałoby znaleźć inny sposób na dostosowanie swojej temperatury.

Niektóre osoby jednak mogą zmagać się z nadmierną potliwością, która oczywiście dla naszego ciała nie jest żadnym problemem, lecz dla naszego samopoczucia czy pewności siebie – a i owszem. Nieestetyczne plamy pod pachami sprawiają, że możemy czuć się w pewnym stopniu ograniczeni w kontaktach międzyludzkich, nie mówiąc już o przykrym zapachu, który również jest w stanie grać na naszą niekorzyść. Oczywiście możemy walczyć z tym na wiele sposobów – na rynku znajdziemy produkty, które są w stanie niwelować te problemy. Warto jednak pamiętać, że dezodorant a antyperspirant bynajmniej nie są jednym i tym samym. Używanie tych słów zamiennie to spory błąd.

Czym dezodorant różni się od antyperspirantu?

No dobrze, ale czym w takim razie charakteryzuje się dezodorant, a czym antyperspirant? W ogólnym skrócie, dezodoranty nie działają bezpośrednio na pot. Ich zadaniem jest walka z przykrą wonią, która wydzielana jest między innymi z pomocą bakterii znajdujących się naturalnie na naszej skórze. To właśnie dlatego poza olejkami eterycznymi, w dezodorantach znajdziemy również środki bakteriobójcze.

Jeżeli zaś chodzi o antyperspiranty, te mają już za zadanie walkę z wydzielaniem się potu. Znajdziemy tam aktywne substancje, które zwężają pory skóry pod wpływem wilgoci czy ciepła. Dzięki temu pot co prawda nie zniknie całkowicie, lecz jego ilość będzie o wiele mniejsza.

Kiedy postawić na dezodorant, a kiedy na antyperspirant?

Mając już wiedzę na temat różnic pomiędzy antyperspirantami a dezodorantami, jesteśmy w stanie o wiele prościej dobrać najlepszy produkt do naszych potrzeb. Jeżeli nie mamy większych problemów z nadmiarowym potem, w zupełności wystarczy nam dezodorant. W innych przypadkach jednak zdecydowanie warto jednak wyposażyć się w dobrej jakości antyperspirant.

Przeczytaj również