Co zyskujesz zaczynając biegać?

by Maja Malinowska

Wiele osób nosi się z zamiarem rozpoczęcia przygody z bieganiem. Dlaczego akurat ten rodzaj aktywności fizycznej jest tak popularny wśród tylu osób? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Jest to sport nie wymagający zbyt wiele, od zainteresowanego. Nie musisz inwestować dużych pieniędzy w sprzęt czy profesjonalnych trenerów. Ten rodzaj aktywności uprawiać może niemal każdy. Bieganie to naturalna czynność, którą wykonujemy już jako małe dziecko zaraz po tym gdy nauczymy się chodzić.

Przewaga biegania

Osoby które nie są aktywne ruchowo, ale chcą to zmienić, zazwyczaj zastanawiają się nad korzystaniem z siłowni, jazdą na rowerze lub właśnie bieganiem. Są to pierwsze rodzaje aktywności fizycznej które przychodzą na myśl. Co jest lepsze?
Ciężko powiedzieć, bowiem wszystko zależy od indywidualnych preferencji danej osoby. Dobrym rozwiązaniem byłoby uprawiać wszystkie wymienione aktywności. Jednak jeżeli chcemy zacząć robić cokolwiek, najlepiej skupić się na początek na jednym jej rodzaju.

Przewagą biegania jest fakt, że możemy łatwo zaplanować sobie trening oraz jego długość. Nie potrzebujemy do tego pomocy specjalisty, a biegać możemy praktycznie wszędzie. Wystarczą nam do tego tak naprawdę tylko buty biegowe i wygodna odzież. Bieganie trenować możemy tak w mieście jak i na wsi. Możemy biegać po ulicach, ścieżkach do tego przeznaczonych jak również w lasach czy po łąkach. Ogranicza nas tylko nasza fantazja.

Żeby biegać nie musimy tracić czasu na dojazd do siłowni wystarczy po prostu wyjść z mieszkania. Trening zaczynamy i kończymy przed własnym domem. W przeciwieństwie do siłowni nie musimy też brać pod uwagę tego ilu ludzi korzysta z urządzeń do ćwiczeń i planować godziny treningu pod kątem natężenia ruchu. Z kolei do jazdy na rowerze potrzebny jest właśnie rower i tu trzeba się już liczyć z większym wydatkiem na jego zakup.

Zalety biegania

Każda aktywność fizyczna wiąże się z ryzykiem odniesienia kontuzji. Najczęściej przyczyną jej wystąpienia, jeżeli już do tego dojdzie jest całkowity brak lub nieefektywna, źle przeprowadzona rozgrzewka. To samo ryzyko tyczy się biegaczy jak i trenujących na siłowni czy uprawiających inne sporty. Na tym zaczyna się lista wad dotyczących biegania, jednak jednocześnie można by ją w tym miejscu zakończyć.

Jeżeli natomiast chodzi o zalety biegania, to w tym wypadku ich lista jest znacznie dłuższa.

Główne korzyści wynikające z regularnego treningu biegowego to:

  • Poprawa samopoczucia – podczas biegania wydzielają się hormony szczęścia czyli tzw. endorfiny.
  • Wzmocnienie układu odpornościowego.
  • Utrzymanie właściwej masy ciała – spalamy nawet 90 kcal na 1km biegu.
  • Silniejsze kości i stawy.
  • Mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
  • Lepsza wydolność organizmu.
  • Wzrost wydolność systemu oddechowego.

Rywalizacja

Regularne trenowanie biegania daje jeszcze jedną możliwość. Dla wielu osób bardzo ważną, jeżeli nie najważniejszą. Chodzi tu o okazję do rywalizacji, zarówno z sobą samym – szlifując wyniki na treningach jak i z innymi, poprzez starty w organizowanych zawodach biegowych na różnych dystansach. Tego typu zawody są bardzo popularne i przyciągają olbrzymie rzesze zawodników.

Zdecydowana większość miast, miasteczek, ale również wsi organizuje na swoim terenie takie biegi. Dla organizatorów jest to sposób na świetną promocję, natomiast dla biegaczy możliwość sprawdzenia się z innymi zawodnikami. Dla najlepszych to także szansa na zarobienie pieniędzy oraz zdobycie cennych nagród rzeczowych.

Wiele osób biorących udział w organizowanych zawodach biegowych przyznaje, że są od tego uzależnieni. Potrzebują oni ciągłej rywalizacji z innymi osobami, a ich sezon bywa niezwykle intensywny. Olbrzymia ilość tego typu imprez sprawia, że możemy brać w nich udział co weekend i to przez cały sezon od wiosny, do późnej jesieni. Do tego dochodzi różnorodność dystansów. Często zdarza się, że podczas tej samej imprezy można wybrać sobie jeden z kilku dystansów np. 5 km, 10 km lub 21 km itp.

Uwaga! To wciąga

Bardzo często osoby które zaczynają biegać łapią bakcyla do tej dyscypliny sportu. Efekty w postaci poprawy samopoczucia, jak i możliwość sprawdzania granic swoich możliwości niemal każdego dnia sprawiają, że jest to sport który potrafi uzależnić.

Dla wielu bieganie staje się całym życiem, podporządkowują wszystko pod treningi i starty w zawodach. To życie toczy się wokół biegania. Często rodzina biegacza funkcjonuje według terminarza startów oraz codziennych treningów.

Można powiedzieć, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z nałogiem i jeżeli tylko najbliżsi to akceptują, to możemy powiedzieć, że jest to zdrowy nałóg.

Co więc daje bieganie?

W podsumowaniu należy stwierdzić, że bieganie to względnie tania, ogólnodostępna dyscyplina sportu, która przynosi świetne efekty jeżeli chodzi o poprawę kondycji fizycznej. Do tego pozytywnie wpływa na psychikę.

Regularne bieganie uczy organizacji i systematyczności. Jest to sport który może łatwo stać się naszą nową życiową pasją. Biegając stajemy się częścią społeczności w której odnajdziemy wielu pozytywnych oraz godnych naśladowania ludzi.
Możemy wyznaczać sobie cele i dążyć do ich osiągnięcia.

Jak widać plusów jest bardzo wiele. Warto więc sprawdzić się w tej dyscyplinie sportu. Nawet jeśli się nią nie zachwycimy, to również nic nie stracimy.

Przeczytaj również