3 kroki do bycia biegaczem

by Maja Malinowska

W życiu każdego człowieka powinna znaleźć się chociaż odrobina wolnego miejsca na sport. Jeśli chcesz być sprawny i jeśli zamierzasz dożyć przynajmniej setki, koniecznie musisz się ruszać – zacznij już teraz i patrz, jak zmienia się twoje zdrowie i ciało. Bardzo dobrym dla ciebie sportem może okazać się bieganie. A w trzech prostych krokach jesteś w stanie przekonać się do tego typu aktywności (nie przejmuj się jednak, jeśli tak się nie stanie, bo zawsze możesz wybrać jednak coś innego).

W pierwszym etapie wyznacz swoje cele. Może być to jeden prosty i łatwy do osiągnięcia cel – ważne, byś się nim nie zraził i abyś czuł, że jesteś w stanie do niego szybko dojść. Początkowym celem może być nawet jeden trening w tygodniu. Inna opcja to skupienie się na samym dystansie i obiecanie sobie, że za miesiąc przebiegnie się np. pięć kilometrów. Oczywiście jeśli twoja wydolność już teraz jest niezła, ten dystans możesz zwiększyć nawet do dziesięciu kilometrów. Cele ustalaj wyłącznie pod siebie.

Krok drugi częściowo łączy się z pierwszym i polega na utworzeniu planu treningowego. Nie działaj zbyt spontanicznie. Spontaniczność ma swoje dobre strony, ale niezbyt dobrze się sprawdza, w przypadku gdy chcesz na poważnie zająć się sportem i pragniesz w nim wytrwać. Tutaj musisz oprzeć się na jakimś planie. Przygotuj go na najbliższy miesiąc i zaznacz w nim, w jakie dni będziesz trenować i przez jak długi czas będziesz biegać lub jaki dystans pokonasz. Realizacja tych małych kroczków pozwoli ci bezproblemowo przybliżyć się do głównego celu.

Krok trzeci zdaje się być najmniej ważny, ale jednak też ma znaczenie – zwłaszcza jeśli nie posiadasz w swojej szafie nawet jednej pary sportowego obuwia. Musisz… kupić sobie buty! Może nie od razu najnowszy model polecany przez zawodowych sportowców, ale jakieś podstawowe obuwie do biegania na pewno ci się przyda. Nie powinieneś biegać w zwykłych adidasach, trampkach czy wszelkich innych półbutach. Buty przeznaczone do tego typu aktywności muszą być bowiem odpowiednio wyprofilowane, by nie zaszkodzić stopie.

Do tej listy kroków przygotowawczych można dodać coś jeszcze – pozytywne nastawienie. Mimo iż coaching ostatnio wyszedł z mody, to jednak samemu zawsze warto się motywować, bo to motywacja popycha nas do różnych, często bardzo trudnych działań. Pomyśl, dlaczego to robisz. Zastanów się, co zyskasz, gdy naprawdę zaczniesz regularnie biegać. Bieganie potrafi wchłonąć człowieka na dobre – musisz tylko dać mu na to szansę i spróbować się z nim polubić.

Przeczytaj również