Maraton Warszawski to symbol niezłomności i wieloletniej sportowej tradycji. Maratończycy wybiegają na ulice stolicy nieprzerwanie od ponad 40 lat. Nie inaczej stanie się także nadchodzącej jesieni, a tegoroczna edycja Maratonu Warszawskiego zaplanowana została na 26 września. Bieg, podobnie jak przed rokiem, odbędzie się w restrykcyjnym reżimie sanitarnym. Organizatorzy 43. Maratonu Warszawskiego szczególny nacisk położą na charytatywny aspekt biegu.
Nieprzerwanie od 1979 roku
Wspaniałej tradycji najważniejszej biegowej imprezy w Polsce nie pokrzyżowała nawet trwająca od ponad roku ogólnoświatowa pandemia. Przed rokiem, w ramach 42. PZU ORLEN Maratonu Warszawskiego na stołeczne ulice wybiegło blisko 1000 maratończyków. Ze względu na obostrzenia sanitarne uczestnikom mierzono temperaturę, mieli oni do dyspozycji specjalną przyczepę do dezynfekcji ozonowej, a w miasteczku biegowym obowiązywał nakaz noszenia maseczek, które maratończycy mogli zdjąć dopiero przed samym startem. Zrezygnowano także z organizacji stref kibica. Pomimo wielu przeszkód, ubiegłoroczna edycja maratonu, który był jedną z pierwszych imprez tego typu w dobie pandemii w Polsce, pokazała, iż wspólnota biegaczy jest niezwykle silna. Ani pandemia, ani niesprzyjająca aura nie zniechęciły maratończyków do zmierzenia się z królewskim dystansem w samym sercu stolicy. Dzięki odpowiedzialnej organizacji impreza została przeprowadzona w sposób bezpieczny zarówno dla jej uczestników, jak i osób pracujących przy wydarzeniu.
– Maraton Warszawski biegnie nieprzerwanie od ponad 40 lat. Wierzę, że nie inaczej będzie także w tym roku. Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy przed rokiem pozwoliły opracować plan organizacyjny, dzięki któremu nadchodzącej jesieni będziemy starali spotkać się w liczniejszym gronie niż przed rokiem. Rzecz jasna wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jaka jest sytuacja w kraju. Dlatego mamy też w zanadrzu inne opcje organizacji, na mniejszą skalę. – mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.
Wsparcie najbardziej potrzebujących
Z uwagi na ograniczony limit miejsc, organizatorzy Maratonu Warszawskiego po raz pierwszy w historii zdecydowali się na odmienną formułę przeprowadzenia zapisów na bieg. W pierwszej kolejności – przez ponad miesiąc – uczestnicy będą się zapisywać tylko i wyłącznie ścieżką akcji charytatywnej #BiegamDobrze. W ramach zapisów zawodnicy będą mogli wybrać jedną z dziewięciu organizacji dobroczynnych i założyć swoją wirtualną zbiórkę, zachęcając bliskich i znajomych do wpłat na szczytny cel. Wszyscy, którzy do połowy maja zbiorą kwotę minimalną 450 zł, otrzymają od wspieranej organizacji dobroczynnej numery startowe 43. Maratonu Warszawskiego.
– Stawiamy w tym roku jeszcze bardziej na akcję charytatywną #BiegamDobrze, bo chcemy pokazać, że bieganie i imprezy biegowe to coś znacznie więcej niż sport. W czasach, gdy troska o innych stała się niemal nakazem obywatelskim, danie pierwszeństwa w zapisach tym, którzy chcą pomóc potrzebującym wydała nam się jedynym racjonalnym krokiem. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, w związku z trwającą pandemią, będzie to ukłon w stronę wszystkich tych, którzy sprawiają, że Maraton Warszawski to wielkie wydarzenie społeczne, w ramach którego organizacje dobroczynne otrzymują szansę na jeszcze skuteczniejsze niesienie pomocy potrzebującym. To wspaniała wartość, którą chcemy pielęgnować – dodaje Marek Tronina.
Start zapisów biegaczy charytatywnych właśnie ruszył. Wszystkie szczegółowe informacje oraz zasady dostępne są dla zawodników na stronie: www.maratonwarszawski.com/zasady-rejestracji-na-43-maraton-warszawski/.
W dalszej kolejności organizatorzy uruchomią zapisy ścieżką tradycyjną – do wyczerpania łącznego limitu 3 tysięcy miejsc.
Charytatywny wymiar Maratonu Warszawskiego
W ostatnich latach Maraton Warszawski stał się żywym dowodem na to, jak wielka pasja jednych osób potrafi przynosić pomoc innym. Organizatorzy 43. Maratonu Warszawskiego wierzą, że tegoroczna impreza będzie zapamiętana nie tylko ze względu na to, w jak bezprecedensowym czasie się odbyła, ale też ze względu na ilość dobra, jaką uda się wspólnie wybiegać. W ramach akcji #BiegamDobrze od 6 lat biegacze łączą siły w celu pomocy potrzebującym. Łącznie od 2015 roku udało się uzbierać już ponad 5 milionów złotych!
– Od początku istnienia akcji #BiegamDobrze rośnie liczba biegaczek i biegaczy, którzy wybierają ścieżkę charytatywną i biegną dla Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i innych organizacji. Od 2015 r. czyli od początku naszej współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski”, zebrane fundusze pozwoliły nam jeszcze skuteczniej działać na rzecz dzieci. Wsparły między innymi funkcjonowanie 116 111 telefonu dla dzieci i młodzieży. To ogromna i realna pomoc, za którą dziękujemy – powiedziała Katarzyna Czerska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
– #BiegamDobrze to dla Fundacji Rak’n’Roll zawsze święto biegania i dobroczynności. Środki zbierane przez biegaczy charytatywnych przekazujemy na „Cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli szeroko rozumianą pomoc osobom chorym onkologicznie. Dzięki zaangażowaniu naszych Dobrych Biegaczy możemy pomagać przechodzić przez raka, żyć dobrze, godnie i szczęśliwie pomimo choroby i pomagać ruszyć w życie po powrocie do zdrowia – informuje Monika Dąbrowska z Fundacji Rak’n’Roll.
Pełne informacje o akcji #BiegamDobrze oraz wykaz organizacji charytatywnych, które można wesprzeć startując w 43. Maratonie Warszawskim znajdują się na stronie: www.BiegamDobrze.pl oraz www.MaratonWarszawski.com.
Fundacja „Maraton Warszawski” została założona w 2002 roku. Jej główną misją jest popularyzacja biegania w Polsce, wsparcie zarówno profesjonalnych zawodników jak i biegaczy-amatorów, a także poprawa standardów organizacyjnych imprez biegowych. Fundacja organizuje między innymi: Maraton Warszawski, Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz cykl imprez biegowych „Puchar Maratonu Warszawskiego”.