Wiesz, jak działa tonik do twarzy? Podstawy pielęgnacji

by redakcja serwisu
pielegnacja twarzy

Dobrze przeprowadzona pielęgnacja cery składa się z kilku etapów, których nie powinniśmy pomijać. Tylko od tego zależy bowiem, czy pielęgnacja przyniesie nam zamierzony efekt, czy też będzie bardziej przeszkadzać niż pomagać w uzyskaniu dobrze nawilżonej, jędrnej i wolnej od niedoskonałości cery. Jakie podstawy pielęgnacji warto znać i jak działa tonik do twarzy, który jest ważny w jednym z jej etapów?

Podstawy pielęgnacji, które trzeba znać i najważniejsze kosmetyki

Podstawa skutecznej pielęgnacji cery to przede wszystkim regularność. Pielęgnacja powinna być wykonywana nie tylko każdego dnia, ale też najlepiej rano i wieczorem po to, by zwiększyć szansę na osiągnięcie zamierzonych efektów. W ten sposób mamy bowiem największą szansę na to, że skóra dzięki pielęgnacji po pewnym czasie będzie wolna od niedoskonałości, jędrna oraz dobrze nawilżona. 

Kolejna podstawa pielęgnacji to trzymanie się jej etapów. Najważniejsze są trzy. Pierwszy z nich to oczyszczenie skóry twarzy, czyli demakijaż, a następnie dokładne umycie z pomocą pianki lub żelu do twarzy, czyli kosmetyków zawierających substancje powierzchniowo czynne ułatwiające oczyszczenie skóry z wszystkich zanieczyszczeń. 

Po oczyszczeniu czas na tonizację, czyli proces, w którym główną rolę gra tonik do twarzy. W trakcie tonizacji na skórę należy nałożyć odpowiednią ilość toniku. Można tego dokonać, rozprowadzając tonik, na przykład z pomocą wacika, który został nim nasączony, czy też robiąc to ręcznie lub rozpylając go w formie aerozolu. 

Na sam koniec pora na odżywienie i nawilżenie skóry. W tym celu warto postawić na dobry olejek, serum lub krem nawilżający do twarzy. Co ważne te kosmetyki powinno się nakładać na skórę jeszcze przed wyschnięciem toniku, gdyż wtedy składniki w nich zawarte najlepiej się zabsorbują. 

Zasada działania toniku do twarzy

To, jaki efekt będzie miał tonik do twarzy po zastosowaniu, zależy tylko i wyłącznie od tego, jaki rodzaj toniku użyjemy. Najbardziej popularny jest tak zwany tonik neutralny. Zawiera on substancje, które mają na celu przywrócenie skórze naturalnego, lekko kwasowego pH, które gdy jest prawidłowe, mieści się w zakresie od 3,5 do 5,5. 

Poprzez przywrócenie skórze właściwego pH zapewnia się jej odpowiednią odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak ekstremalne temperatury, czy też wiatr. Ponadto skóra, której pH mieści się w prawidłowym zakresie, jest lepiej odporna na różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Tonik może też chronić przed pryszczami i blokować nadmierną produkcję sebum. 

Przeczytaj również