Nawadnianie organizmu podczas treningu

by Maja Malinowska

Nawadnianie organizmu podczas treningu jest bardzo ważną czynnością, ponieważ wykonując go, nagrzewamy się, w związku z czym zaczynamy się pocić i w ten sposób tracimy wodę. Wiąże się z tym również to, że wypłukiwane są składniki mineralne, a więc w szybki sposób może dojść do odwodnienia.

Wskazywać na to mogą:

  • suchość w ustach,
  • rozdrażnienie,
  • uczucie pragnienia
  • czy też spadek formy.

Istnieją różne sposoby, by temu zapobiec. Najlepszym z nich jest taki, by godzinę przed przystąpieniem do ćwiczeń wypić co najmniej jeden litr wody, natomiast w trakcie treningu co 10-15 min robić przerwy, by ugasić pragnienie za pomocą 250 ml. Na rynku jest również kilka napoi, które mogą zastąpić nam wodę i dostarczyć do organizmu cenne witaminy.

Są to np.:

  • Izotoniki: napój, który za zadanie ma wyrównać nam poziom wody i elektrolitów w organizmie i dostarczyć takich witamin jak np. witamina B3, B7, E, B5 czy B6. Polecany głównie przy długich i wyczerpujących treningach.
  • Odżywki węglowodanowe: idealne dla biegaczy długodystansowych, zawierają dużą ilość sodu i potasu, co zapobiega skurczom mięśni. Zwiększają wytrzymałość i wpływają dobrze na ośrodkowy układ nerwowy. Należy jednak pamiętać, by takiej odżywki nie przyjmować od razu w formie proszku, a rozpuścić go w podanej na opakowaniu ilości wody.

Znając swój organizm i jego zapotrzebowanie co do nawadniania możemy zdecydować się, po który napój sięgnąć. Nie rezygnujmy z tego, bo konsekwencje, które poniesiemy, będą ciężkie dla naszego zdrowia. Po zastosowaniu się do powyższych rad, trening nie tylko będzie efektowny, ale również sprawi nam mniej wysiłku.

Przeczytaj również