Jak powinna wyglądać dieta dla sportowca?

by redakcja serwisu
dieta sportowca

Osoby aktywne fizycznie jak nikt inny wiedzą, jak ważne w codziennym życiu jest odpowiednie żywienie. Dieta dla sportowca musi zapewniać energię podczas treningów, a także wspierać odbudowę mięśni. W sieci można trafić na wiele mitów dotyczących prawidłowego żywienia sportowców, np. że nie mogą oni spożywać białego chleba i koniecznie muszą sięgać po suplementy białkowe. Sprawdź, jak jest naprawdę.

Dieta dla sportowca – ogólne założenia

Warto podkreślić, że dieta sportowca powinna opierać się na podobnych założeniach, co optymalny plan żywienia. Różnicą jest przede wszystkim większe zapotrzebowanie kaloryczne, ponieważ osoby aktywne fizycznie spalają podczas treningów część kalorii. Ważne jest również dbanie o większą zawartość białka zwierzęcego lub roślinnego w codziennym menu. Do obliczenia całkowitej przemiany materii (CPM) warto użyć dostępnych w sieci kalkulatorów.

Czy zatem w diecie dla sportowca nie ma miejsca na gluten, białe pieczywo czy żywność przetworzoną? Nic bardziej mylnego, produkty te pozwalają podbić kaloryczność posiłków i są zwyczajnie bardzo smaczne, dlatego warto włączać je do codziennego menu, które ma być nie tylko odżywcze, ale również sprawiać przyjemność. Warto jednak pamiętać o zachowaniu właściwej podaży węglowodanów i energii, a także dodawać do większości posiłków świeże warzywa i owoce.

Białko w diecie sportowca

Białko to makroelement, który uczestniczy w odbudowie mięśni po treningu, dlatego jest niezwykle ważnym składnikiem prawidłowej diety sportowca. Zapotrzebowanie na białko u osób, które prowadzą siedzący tryb życia wynosi około 1 grama na kilogram masy ciała (g/kg mc), natomiast u osób trenujących powinno być zwiększone do około 2 g/kg mc. Warto podkreślić, że roślinne źródła protein są równie wartościowe co odzwierzęce.

Odżywki, suplementy czy specjalna żywność proteinowa nie są niezbędne w diecie sportowca, ale mogą stanowić ułatwienie w dostarczeniu organizmowi większej ilości białka na co dzień.

Dieta pudełkowa dla sportowców, czyli jak mieć więcej czasu na treningi

Przygotowywanie sycących, różnorodnych i smacznych posiłków zabiera mnóstwo czasu, a w dodatku domowe gotowanie wiąże się z koniecznością częstych zakupów spożywczych, sprzątania kuchni czy szukania przepisów. W aktywnym trybie życia często brakuje na to wszystko czasu. Rozwiązaniem problemu może być zbilansowana dieta pudełkowa dla sportowców od Fit-Body.

Firma cateringowa przygotowała dla sportowców dwa plany dietetyczne, o wybranej przez klienta kaloryczności, które świetnie sprawdzą się zarówno u aktywnych Pań, jak i Panów.

dieta

Przykładowa dieta dla sportowca od Fit-Body | źródło: fit-body.com.pl

W diecie pudełkowej dla sportowców znajdziesz sezonowe owoce i warzywa od lokalnych dostawców, źródła zdrowych tłuszczy, takie jak orzechy, oliwa czy pestki, a także białko w postaci pysznego nabiału, ekologicznych jaj, sycących roślin strączkowych, soczystego mięsa i ryb bogatych w kwasy omega 3.

Warto podkreślić, że ambasadorzy marki to uznani sportowcy sylwetkowi i trenerzy personalni, którzy doskonale zdają sobie sprawę z wagi diety w codziennym życiu. Już dziś zamów pakiet testowy w promocyjnej cenie i dołącz do zadowolonych klientów Fit-Body.

Przeczytaj również